Do-reptile-heat-lamps-use-a-lot-of-electricity, safety & energy-efficiency in large reptile enclosures: in this instructable, i will demonstrate how i reduced the energy consumption of my snake pen while upgrading the heating and lighting setup to better match their needs.a little bit about myself and my pets...i have owned several types of exotic l.... The uvb lights won't make it go up that much. the heat lamps will more likely cause that. i have to say though, that in almost 20 years of reptilekeeping they haven't made my bill "sky high"., but if those 10 vivs all have 150watt heat bulbs and a uv tube the you are obviously going to notice it a hell of a lot more. it all depends on the reptiles you keep, the requirements they have and the equipment you use. but if its just one viv (even if it had high wattage equipment in it) you wouldnt really notice it on the bill!.

Have you looked at ceramic heat emitters ? ( they use them for reptiles ) the initial cost per bulb is a little high ( $20 - $30 ) but they are very long lasting and use a fraction of the electric ., saving energy (and money) is always easier when you know how much you’re using. but because many of our smaller appliances draw little amounts of power, we often discount how their combined impact contributes to your home’s energy usage..

Energy consumption is based on wattage, so your heat bulb wattage affects how much you pay to operate it. heat bulbs often range between 125 and 250 watts; you can find your exact wattage by looking at the bulb., okay, so i got to wondering about it today... the red heat bulbs are usually sold for around $8/ea, but, how much do they really cost? how much energy does just one of those lights use a month, is it enough to make a very noticable difference on your electricity bill? anyone have a guess?.

Here's the formula to figure the cost of running a device: wattage x hours used ÷ 1000 x price per kwh = cost of electricity for example, let's say you leave a 100-watt bulb running continuously (730 hours a month), and you're paying 15¢/kwh. your cost to run the bulb all month is 100 x 730 ÷ 1000 x 15¢ = $10.95. if your device doesn't list wattage, but it does list amps, then just ..., the ballast is wired in series with the lamp and performs two functions. initially, the ballast provides a high voltage charge to 'strike' or 'ionize' the mercury. then, once the mercury is ionized, the ballast reduces the voltage and amperage required to keep the mercury ionized and emit a stable stream of uv light.